Monthly Archives: October 2017

Selected C.V.

MASTER OF CREATIVE ARTS (THEATRE STUDIES) UNIVERSITY OF MELBOURNE

POST GRADUATE DIPLOMA (THEATRE STUDIES) UNIVERSITY OF MELBOURNE

ADV DIP SCREENWRITING FOR FILM TELEVISION AND DIGITAL MEDIA, RMIT

LECTURER AND TUTOR ARTS MANAGEMENT AND THEATRE STUDIES, UNIVERSITY OF MELBOURNE

MEMBER UNIVERSITY OF MELBOURNE THEATRE BOARD.

2017 Actor – The Trojan Women – Hydrama, Greece.

2016/17 – Writer/Director – There’s Nothing Like a Dame – Beleura House, Mornington

2016 Director – Breathing Corpses by Laura Wade, Melbourne Fringe.

2016 Dramaturg/Director/Actor – The Magic Pudding, Beleura House, Mornington

2013 Director – The Tragedy of Lucrece by Enzo Condello, Melbourne Fringe 13

2012 Director – Yes, Yes, Yes!, Bloomsday in Melbourne, Trades Hall

2011 Director – An Irishman and a Jew go into a Pub… Bloomsday in Melbourne, Open Stage Theatre

2011 Director – Tango Femme by Merilee Moss, Carlton Courthouse

2010 Director – Carnivale of Nighttown, Bloomsday in Melbourne, Trades Hall.

2010   Actor – The House of Bernarda Alba (Bernada) – Northcote Town Hall Studio

2009   Director – The Servant of the Revolution by Anitra Nelson, Moreland Performing Arts Centre.

2009   Director – Wilde About Joyce, Bloomsday in Melbourne, State Library of Victoria.

2008   Director – Black Eyed Susan, Short and Sweet, Arts Centre.

2008   Director – Brave New World, Bloomsday in Melbourne, Melbourne Museum and Dubbleinit Roaratorio, Monties.

2008      Performer Seven on the Edge by Elissa Goodrich physical theatre based on Lorca’s Blood Wedding, Open Stage Theatre.

2007   Director – The Knitting Circle, Short and Sweet, Arts Centre.

2007   Producer, Triangle Theatre Company, Coventry U.K. The Last Women

2006   Director – Joyce’s Fall into Language, Bloomsday in Melbourne McCulloch Gallery, Melbourne.

2006   Actor– From the Maude Gonne Diaries by Linda Weste, Open Stage Theatre.

2005   Director – Embalming the Dead Entertainer, Carlton Courthouse.

2005      Co –writer/Producer Quilting the Armour, Ned Kelly Siege Commemoration, Glenrowan, Vic.

2004      Writer – The Kelly Women in Performance (Working Title) for 2005 Ned Kelly Siege Celebration.

2004   Dramaturg/Assist Director – The Bottomless Lolly Jar – Fairy Trina Productions

2004   Dramaturg/Actor – The Master Builder by Henrik Ibsen for Chambers Theatre Company

2003   Producer Red Brown Rock, a short film by Aanya Whitehead

2003   Producers Assistant to Aanya Whitehead, Dreams for Life by Anna Kannava – responsible for casting, rights acquisition and production coordination.

2003   Co- Writer/Researcher Slava- the Eternal Flame documentary Music Arts Dance films.

2002   Writer/Researcher/Producer Global Echoes – Music Arts Dance Films television pilot.

2002   Producer, One Night The Moon DVD Special features

2002-2004   Project Development Manager and Film Festival Coordinator, Music Arts Dance Films.

2000   Assistant to Producers, Music Arts Dance films, for production One Night The Moon.

2000   Playwright – Planet Knox and The Eye in the Sky Kaleide Theatre, RMIT, producer/director Lynne Ellis.

1999   Stage Manager Reserved Seating Only La Mama.

1998   Co – Producer and Presenter Litrophilia Radio EARFM.

1998   Editor and contributor Far Away Places (CAE Publishing) A collection of short stories.

1990   Associate Producer Blues in the Night, Athenaeum Theatre Melbourne

1986   Associate Producer The Sooty Show, Alexander Theatre, Monash University.

STAGE CREDITS: ACTOR

The Trojan Women (Hydrama, Greece); The Magic Pudding (Beleura House & Garden); The House of Bernada Alba (Alterior Motive Theatre Co); Seven on the Edge (Open Stage Theatre); Under Mulga Wood (Monsalvat Players); The Master Builder (Chambers Theatre Co); Hair Today Gone Tomorrow (Women Working In Theatre); School (Melbourne Writers Theatre); Blind Salome (Universal Theatre); Lilac Time (U.K. Tour); Caught on the Hop (Summer Season U.K.); Two and Two Make Sex (Summer Season U.K.); Double Edge (U.K. and Canadian Tour); The Man of La Mancha, Aldonza (Worthing, U.K.) Darling Mr. London (U.K.Tour); Goldilocks and the Three Bears (Alhambra Theatre, Bradford); Don’s Party (Royal Court London); A Touch of Silk and The Dean Case (MTC Workshops).

TELEVISION CREDITS: ACTOR

Newton’s Law; Hactresses; Glitch; Winners and Losers; Thank God You’re Here, Chances Nine Network 1989-1991 Co lead, Barbara Taylor; Bellbird ABC 1973-1974 Co lead, Ginny Hill; Neighbours Network 10, 1991 – 6 weeks guest role, Bunny Lawson and another guest role in 2002; Blue Heelers 2002 & 2003; Good Guys Bad Guys; State Coroner; The Damnation of Harvey McHugh; Inside Running; Flying Doctors; Prime Time; All The Way; The Far Country; Emerging; Henderson’s Kids; Carson’s Law; Prisoner; Cop Shop; Cash & Co; Division 4; Ryan; Marion.

FILM CREDITS: ACTOR

The Cup; The Widower; Dalkeith; Evil Angels (Judy West); Father; Jigsaw; The More Things Change.

 

 

Advertisements